Zespół Costena, bruksizm to nawykowe, mimowolne zgrzytanie zębami. Do bruksizmu mogą prowadzić wady zgryzu, ale częstą przyczyną zgrzytania zębami lub zaciskania zębów jest także nieprawidłowe radzenie sobie ze stresem w życiu codziennym. Jako najczęstsze przyczyny tego schorzenia podaje się m.in.:
Nawyk ten jest trudny do kontrolowania, zwłaszcza nocą, podczas snu. Bruksizm bywa dziedziczny i jest niezwykle destrukcyjnie działającym nawykiem. Ciągłe zaciskanie i zgrzytanie ściera zęby, powodując ich kruszenie lub łamanie. Kiedy osoba zgrzyta zębami lub je zaciska, napina i kurczy żwacze, które są głównymi mięśniami odpowiedzialnymi za żucie. Nadmierny skurcz żwaczy powoduje bóle głowy, bóle ucha, ból twarzy i przerost mięśni (co może negatywnie wpływać na kształt twarzy). Osoby cierpiące na bruksizm często zauważają, że ich szczęki są bardziej kwadratowe i masywniejsze niż przed zaistnieniem choroby. Na szczęście bruksizm to schorzenie, które można leczyć.
Wśród objawów, które mogą wskazywać na Zespół Costena zwany bruksizmem, mogą pojawić się:
Zespół Costena przeszkadza nie tylko osobie dotkniętej dolegliwością, ale także w dużej mierze jej otoczeniu. Bruksizm najczęściej zauważany jest przez partnera osoby zgrzytającej zębami podczas snu. Jest to nie tylko szkodliwa, ale także denerwująca dolegliwość – podobnie jak chrapanie. Istnieje wiele zabiegów oraz sposobów terapii zwalczającej Zespół Costena. Ze względu na konsekwencje bruksizmu związane ze ścieraniem się zębów oraz ich kruszeniem, często również wypadaniem plomb z tego powodu, leczeniem bruksizmu zajmuje się stomatologia. Popularnym i często proponowanym przez specjalistów rozwiązaniem jest silikonowa lub akrylowa szyna relaksacyjna. Zakładana jest na noc, rozluźniając zaciskające się szczęki. Uniemożliwia to nadmierne pocieranie się zębów o siebie, dzięki czemu nie ścierają się oraz nie łamią. Jako jedną z najczęściej diagnozowanych przyczyn zgrzytania zębami wskazuje się nieprawidłowe radzenie sobie z nadmiernym stresem. Istnieją więc sposoby na leczenie domowe bruksizmu poprzez regularne ćwiczenia rozluźniające na szczękę oraz techniki oddychania relaksacyjnego. Inną z przyczyn zgrzytania zębami są wady zgryzu, które mogą powodować bruksizm. Leczenie stosowane w takim przypadku przez ortodontów polega na korygowaniu tych wad poprzez dobranie odpowiedniego aparatu ortodontycznego.
Coraz częściej stosowaną alternatywą do szyny relaksacyjnej w leczeniu zgrzytania zębami w nocy jest stosowanie zastrzyków z botoksem. Dzieje się tak ze względu na skuteczność zabiegu. Szyna działa jedynie w trakcie jej noszenia i nie sprawi, że zgrzytanie zębami ustąpi np. w dzień, kiedy pacjent nie ma jej akurat na zębach. Oczywiście istnieje wiele kontrowersji i odmiennych opinii na temat zabiegów toksyną botulinową. Jednakże terapia botoksem jest bezpieczna i stosuje się ją w medycynie od wielu lat. Przy zgrzytaniu zębami zabieg ten stosuje się u pacjentów, aby rozluźnić mięśnie twarzy. Powoduje to, że pacjenci nie zaciskają szczeki podczas snu. Dzięki temu nie zgrzytają zębami, a to eliminuje ryzyko ich ścierania się oraz łamania. Trwały efekt wstrzykiwania botoksu w mięśnie żuchwy zapobiega jednocześnie przypadkom zgrzytania zębami w dzień. Ze względu na skutek uboczny bruksizmu jakim może być zmiana kształtu twarzy, leczenie zgrzytania zębami zastrzykami z botoksu pomaga wyszczuplić szczękę poprzez rozluźnienie nadmiernie aktywnych żwaczy.
Leczenie zgrzytania zębami podczas snu botoksem to coraz częściej stosowany zabieg. Podczas tego typu leczenia specjalista wstrzykuje w mięśnie żuchwy, czyli żwacze, toksynę botulinową. Zabieg nie jest długi – trwa zaledwie około 5 minut dla każdej ze stron twarzy. Ból odczuwalny podczas zabiegu związany jest jedynie z nakłuciem igłą skóry twarzy. Po terapii, oprócz rozluźnienia mięśni żuchwy, można też zauważyć wysmuklenie twarzy. Przygotowując się do zabiegu należy pamiętać, że niewskazane jest przeprowadzanie zabiegu botoksem w trakcie menstruacji.
Efekty zabiegu wstrzykiwania botoksu utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Zabieg polegający na wstrzykiwaniu w mięśnie żuchwy toksyny botulinowej przede wszystkim rozluźnia mięśnie. Zalecane jest regularne powtarzanie terapii. Utrzymywanie mięśni w osłabionym stanie przez dłuższy czas – w wyniku przeprowadzonej serii zabiegów – zwiększa prawdopodobieństwo pozbycia się przez pacjenta nawyku zgrzytania zębami w sytuacjach stresowych. Powoduje to zmniejszenie występowania innych objawów bruksizmu takich jak migreny, bóle karku oraz ścierania i łamania się zębów. Większość pacjentów zauważa zmniejszenie bólu mięśni nawet już następnego dnia po zabiegu. Poza oczywistymi skutkami rozluźnienia mięśni żuchwy, leczenie Zespołu Costena botoksem poprawia jednocześnie wygląd twarzy. Terapia ta wyszczupla żuchwę, która mogła poszerzyć się przez częste zaciskanie mięśni i przez to poprawia ogólne samopoczucie pacjenta. Wpłynie to także na komfort snu jego partnera.
Dla jak najdłuższego utrzymania się efektu leczenia Zespołu Costena zalecane jest regularne powtarzanie zabiegów botoksem. Leczenie zgrzytania zębami toksyną botulinową odbywa się etapami – zabieg powtarzamy co 5-6 miesięcy, zazwyczaj trwa około 24 miesięcy. Jest to częstotliwość rekomendowana ze względu na czas, który mięśnie oraz kości twarzy potrzebują na regenerację pomiędzy zastrzykami toksyną botulinową. Działanie botoksu również utrzymuje się jedynie przez jakiś czas. Średnio jest to 6 do 8 miesięcy. Z tego względu, po tym okresie należy zabieg wykonać powtórnie, jeśli zależy nam na dłuższym efekcie końcowym. W czasie terapii wskazane jest zakładanie nakładek na zęby na noc. Pomagają one jeszcze skuteczniej uniknąć ścierania się zębów podczas snu. Leczenie Zespołu Costena zabiegami wstrzykiwania w mięśnie żuchwy toksyny botulinowej poprawia samopoczucie nie tylko pacjenta, ale także jego otoczenia, eliminując dla wielu osób irytujący nawyk zgrzytania zębami podczas snu.
Leczenie bruksizmu: | Cena: |
Cena zabiegu | 1200zł |
Linerase Mezoterapia Skinboosters Leczenie Bruksizmu Toksyna botulinowa Lipoza inieekcyjna Laserowe zamykanie naczynek ABO liquid - Alluzience Egzosomy ASCEZabiegi na twarz
Leczenie łysienia androgenowego i wzmocnienie włosów czyli REGENERA ACTIVIA
Leczenie nadmiernej potliwości
Laserowe zamykanie naczynek
Radiesse (hydroksyapatyt wapnia)
Leczenie bruksizmu
Endermologia
P-SHOT
ul. Chmielna 71/3, 80-748 Gdańsk
tel. do rejestracji: 730-000-550
tel. do lekarza medycyny estetycznej: 730-000-550